PLATYNA JAK ROZPOZNAC?

W sklepie jubilerskim najczęściej znajdujemy złoto, srebro i platynę. W niektórych przypadkach otrzymujemy lub dziedziczymy biżuterię. Określenie dokładnego materiału, z którego wykonany jest produkt, może być trudne. Metale mogą mieć podobny wygląd. Identyfikacja białego złota, srebra lub platyny nie wymaga dogłębnego zrozumienia dokładnych właściwości materiału. Jaki jest najlepszy sposób na zidentyfikowanie tych rud?

 

PLATYNOWA CZY MOŻNA ZIDENTYFIKOWAĆ TEN RZADKI METAL?

Platyna jest najcenniejszym z pozostałych metali w tej klasie. Na całej powierzchni widoczne są silne błyski. Dzięki temu dobrze komponuje się z kamieniami szlachetnymi. Twardość sprawia, że ​​jest trwały i odporny na przetarcia. Z użyciem tej substancji bada się 999-procentową czystą platynę. Jak najlepiej stwierdzić, czy coś jest zrobione z tego metalu? Fakt, że jest antyalergiczny, jest pomocnym sygnałem, którego należy szukać. Osoby uczulone na nikiel mogą teraz nosić biżuterię z powodu pojawienia się tych klejnotów. W niższych próbkach platyny stosowana jest miedź, która również nie wywołuje alergii.

JAK ROZPOZNAJESZ BIAŁE ZŁOTO, SREBRO I PLATYNĘ?

Chociaż złoto może wydawać się bardziej wartościowe, platyna jest w rzeczywistości droższym metalem. Ponieważ ten metal jest rzadszy i ma wyższą wartość niż złoto, to jest powód. Z drugiej strony platyna jest cięższa i twardsza niż ten metal, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała.

Biżuteria platynowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Nie jest to konieczne, ponieważ nie jest zmatowiały. Z drugiej strony białe złoto i srebro są bardziej podatne na niszczenie bez regularnej konserwacji. Z drugiej strony platyna jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Jak jednak możemy stwierdzić, czy pracujemy ze srebrem, czy nie?

Pod względem wytrzymałości i twardości platyna przewyższa ten minerał. Blask tego metalu jest jednak zauważalnie jaśniejszy niż w przypadku srebra. Jeśli chodzi o czyszczenie, ta metoda jest nie tylko szybsza i łatwiejsza, ale także droższa.

Warto zauważyć, że czasami metal można znaleźć w stopach złota. Poleruje i nabłyszcza ten metal. Ze względu na wysoki koszt pallad jest często zastępowany w tej pozycji.

GenowefaChmielewska