SZMARAGD JAK ROZPOZNAĆ

Kamienie szlachetne to dzieła natury, które zostały stworzone przez miliardy lat, aby upiększać, sprawiać przyjemność i poprawiać życie tych, którzy je posiadają. Szmaragd to kamień szlachetny, który jest zarówno piękny, jak i kosztowny. Jak możesz stwierdzić, czy to ten kamień, po prostu patrząc na niego? Gemologia, podobnie jak inne klejnoty, dostarcza szczegółowych informacji na temat tego, czym jest klejnot.

JAK OKREŚLIĆ, CZY KAMIEŃ JEST CENNY CZY NIE?

Minerały, w tym szmaragd, można wyróżnić wieloma cechami. Jak najlepiej odróżnić ten kamień od innych? W szczególności warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

Kolor minerałów dostarcza istotnych informacji na ich temat. Każdy z nich ma odrębny zestaw opcji kolorystycznych. Oprócz koloru istotny jest sposób poruszania się światła przez scenę. Luminescencja jest właściwością niektórych kamieni, co oznacza, że ​​mienią się własnym światłem. Inne mają różne właściwości wizualne, które można wykorzystać do odróżnienia minerałów od siebie. Asteryzm to stan, który często występuje. Następnie światło tworzy na powierzchni kamienia wzór w kształcie gwiazdy. Niewielki pasek światła tworzy iluzję kociego oka. Jednak inne minerały, takie jak szmaragd, nie mają tych cech. Jak więc rozpoznać kamienie w różnych kontekstach? Forma kamienia, mówiąc inaczej, jest kluczowa. Możliwe są typy płytkowe, prętowe, płytowe, płytkowe lub igłowe. Kiedy minerał zostanie uderzony, jego kruchość i pęknięcie dyktuje, czy rozpada się on w regularne linie (pęknięcia), czy na nierównej powierzchni (pęknięcie). Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie twardości kamienia.

JAK MOGĘ ROZPOZNAĆ, CZY TEN MINERAL JEST AKTYWNY?

Szmaragd to kamień szlachetny o zielonym kolorze i błyszczącym połysku. Wykazuje słabą luminescencję i pleochroizm, który jest praktycznie niewidoczny. Oznacza to, że pod wpływem światła zmienia kolor i przybiera różne odcienie. Chociaż zwykle jest zielony, co jest charakterystyczne dla minerału szmaragdowego, kolor nie jest trwały. Jakich jeszcze cech możesz użyć, aby go zidentyfikować? To duży kamień o dobrze zdefiniowanym pokroju, o którym warto wspomnieć. Posiada niewyraźny dekolt i twardość 7.5.8 w skali Mohsa. W rezultacie jest uważany za jeden z najtwardszych minerałów. Jednak nie ma takiego samego połysku jak rubin, szafir czy diament.

GenowefaChmielewska