UCZULENIE NA SREBRO

Metalom szlachetnym często przypisuje się to, że nie powodują alergii u ludzi. Dzięki temu złoto i srebro nie powinny stwarzać ryzyka alergii. Pomimo tego, że rudy srebra i złota są stosunkowo niealergiczne, niewielka część populacji rozwija na nie reakcje alergiczne. W tym eseju porozmawiamy o alergii na srebro.

OBJAWY ALERGICZNE NA SREBRNE – CO TO SĄ?

Objawy uczulenia na srebro są unikalne dla każdej osoby. W efekcie najbardziej typowe objawy reakcji alergicznych na srebro to te, które pojawiają się po bezpośrednim kontakcie:

Swędzący

• przygotowywanie potraw, np. pieczenie

• egzema;

• infekcja skóry

Alergia na srebro jest najczęściej wywoływana przez noszenie srebrnych kolczyków lub obrączki, jednak nie zawsze tak jest. Objawy te są często wywoływane przez bezpośredni kontakt z samym przedmiotem. W ciągu kilku godzin od zdjęcia srebrnej biżuterii powinieneś zauważyć poprawę objawów.

KTO ALERGIA SREBRNA BYŁA NAJGORSZY?

Alergia na srebro to już praktycznie przeszłość. W latach czterdziestych XX wieku, kiedy azotan srebra był używany do tworzenia wyrobów ze srebra, udokumentowano najwięcej przypadków alergii. Można śmiało powiedzieć, że alergia na srebro jest obecnie znacznie mniej powszechna niż w przeszłości.

Jak często pojawia się alergia na srebro?

Najczęstszą reakcją alergiczną na srebro jest zmieszanie metali tworzących stop srebra w celu jego utwardzenia. Poza tym nadmierna potliwość zaostrza objawy alergii, którą może zaostrzyć słona woda. W rezultacie alergie są częstsze w miesiącach zimowych niż latem.

ALERGIA NA SREBRNE – JAK JĄ KONTROLOWAĆ?

Alergia na srebro może stanowić problem. Jak sobie z tym radzisz? Możesz uniknąć noszenia srebrnej biżuterii lub skontaktować się z lekarzem w celu odczulenia, jeśli jesteś uczulony. Niezależnie od podjętej w tym zakresie decyzji, jeśli alergik ma kontakt ze srebrną biżuterią, należy ją natychmiast zdjąć i na uszkodzoną skórę nałożyć odpowiedni balsam, który nawilży i złagodzi objawy.

GenowefaChmielewska